Znamiona – usuwanie znamion

Znamiona barwnikowe –  usuwanie znamion.

W  tym artykule postaramy się przedstawić te zagadnienia. Znamiona barwnikowe są spotykane bardzo często. Średnio u osoby dorosłej występuje 20 do 30 znamion zwykłych. Niektórzy uważają je za swój atut, znak piękności (modelka: Cindy Crawford), inni przeciwnie uważają je za szpecące i bardzo chcieliby się ich pozbyć. Większość znamion jest łagodna i można je spokojnie pozostawić bez leczenia.

Łagodne zmiany barwnikowe to: piegi. Piegi nie są znamionami, to swoiste zaburzenia barwnikowe, nazywane często „ostrzeżeniem przed słońcem”, ponieważ ich obecność może świadczyć o zwiększonym ryzyku powstawania nowotworów w obrębie skóry pod wpływem promieniowania słonecznego. Im dłużej i częściej przebywa się na słońcu, tym bardziej widoczne są piegi (ich odcień jest ciemniejszy).

Piegi, ujmują lat, osoby piegowate oceniane są na młodsze aniżeli by to wynikało z ich metryki. Warto o tym pamiętać!

Najprostszym sposobem korygowania piegów jest odpowiedni makijaż. Można również używać
kremy zawierające kwas kojowy lub hydrochinon powodujący ich zbledniecie (pod warunkiem, że stosuje się je regularnie i przez dłuższy czas).

Piegi świadczą o tym, że nasza skóra jest bardzo wrażliwa, wymaga specjalnej ochrony, a długotrwałe przebywanie na słońcu może być niebezpieczne!!!

Jeżeli bardzo nie lubisz swoich piegów możesz zdecydować się na peeling z zastosowaniem kwasu glikolowego ( u dermatologa lub w profesjonalnym zakładzie kosmetycznym).

Większej ostrożności wymagają znamiona barwnikowe. Najczęściej występują jako guzki, koloru brązowego, wielkości 2-6 milimetrów i zarysowanej granicy.

 

Poniższe wideo prezentuje wywiad z lekarzem specjalistą – dermatologiem na temat znamion barwnikowych.

Znamiona barwnikowe mogą być wrodzone lub nabyte. Wrodzone to te, które istniały już w chwili urodzenia, chociaż początkowo mogą być niedostrzegalne z uwagi na brak barwnika. Takie znamiona „ujawniają się” zwykle w ciągu dwóch pierwszych lat życia. Znamiona nabyte, to te które pojawiły się później.

Największe ryzyko czerniaka występuje przy dużych lub olbrzymich znamionach. Powodem do niepokoju są również takie znamiona, które pojawiły się nagle i szybko rosną, swędzą, krwawią, mają nieregularne brzegi, szybko się zmieniają.

Znamiona usuwa się w dwóch przypadkach: bezwzględnie – w przypadku podejrzenia pojawienia się nowotworu w jego obrębie, a także profilaktycznie – np. gdy znamię jest tak umiejscowione, że narażone jest na ciągłe drażnienie.

O tym czy dane znamię jest niebezpieczne i wymaga usunięcia powinien zadecydować doświadczony lekarz. Zwykle wystarczy obejrzenie przez niego zmian skóry. Pomocne jest również badanie dermatoskopowe lub wideodermatoskopowe. Badanie wideodermatoskopowe ma tą przewagę, że pozwala na zapisywanie zmian w firmie elektronicznej i ich oceny przy kolejnym badaniu kontrolnym.

Znamiona niebezpieczne - czerniak
Znamiona niebezpieczne – czerniak

 

Znamiona niebezpieczne - czerniak (2)
Znamiona niebezpieczne – czerniak (2)

W przypadku znamion, z podejrzeniem nowotworu jedyną metodą na ich usunięcie jest wycięcie chirurgiczne z marginesem zdrowej skóry. To bardzo ważne, nie można takich zmian usuwać leserem!!!! Laser uniemożliwia pobranie wycinka do badania histopatologicznego.

Zmiany które w ocenie lekarza są w 100% łagodne mogą być usuwane za pomocą lasera, lub z zastosowaniem innych metod np.: lancetronem (tzw. nożem elektrycznym).

Usuwanie znamion .

Leave a Comment